VT Farm - шаблон joomla Форекс
З м і с т
З м і с т

ТЕМА 5.2 - ЕЛЕКТРИЧНІ ДЖЕРЕЛА СВІТЛА, ПРИЛАДИ, СВІТИЛЬНИКИ ОСВІТЛЮВАЛЬНИХ ЕЛЕКТРОУСТАНОВОК.

123

Урок №40. Електричні джерела світла, прилади, світильники освітлювальних електроустановок .

Електричні джерела світла, прилади, світильники освітлювальних електроустановок, їх класифікація, призначення, конструкції.

Схеми включення ламп розжарювання.

Установчі та кріпильні вироби. Схеми і розподільні пристрої освітлювальних електроустановок.

12234

Електричні джерела світла, прилади, світильники освітлювальних електроустановок.

Електричними джерелами світла є лампи розжарювання, лю­мінесцентні лампи низького тиску, люмінесцентні енергозберігаючі лампи, галогенні лампи.
 6499  Voltega 5929  4a0aad0df84ed524ab6072a1aac2609f 1020242843  204 014 b2423071
Лампи розжарювання Лю­мінесцентні лампи Галогенні лампи

Електричні лампи розжарювання найпоширеніші. Принцип дії ламп розжарювання ґрунтується на перетворенні електричної енергії, що підводиться до її волоска, на енергію види­мих випромінювань, які впливають на органи зору людини і ство­рюють у неї відчуття світла, близького до білого. Процес перетво­рення відбувається в лампі при нагріванні її волоска з вольфраму до 2600—2700 °С. Волосок лампи не перегоряє, оскільки температу­ра плавлення вольфраму (3200—3400 °С)  значно вища за температуру розжарювання волоска, а також внаслідок того, що з колби лампи вида­лене повітря або колба заповнена інерт­ними газами (сумішшю азоту, аргону, ксенону), в середовищі яких метал не окислюється.

T45 LED 5W SF 8 Golden 056 953 h 6470 full lampa nakalivaniya e27 40w shar prozrachnyy 5922 IMG618ce94d4e2c4f345515146a8d151fed 800x800

Строк служби ламп розжарювання коливається в широких межах, оскільки залежить від умов роботи, в тому числі від стабільності номінальної напруги, на­явності чи відсутності механічних впли­вів на лампу (поштовхи, струси, вібра­ції), температури навколишнього середо­вища тощо. Середній строк служби лампи розжарювання загального призначення становить 1000—1200 год.

При тривалій роботі лампи розжарю­вання її волосок розжарення під дією високої температури нагрівання поступо­во випаровується, зменшуючись у діамет­рі, і, нарешті, перегоряє. Чим вища тем­пература  нагрівання  волоска  розжарен­ня, тим більше світла випромінює лампа, але при цьому інтенсивніше відбува­ється процес випаровування волоска і скорочується строк служ­би  лампи. Тому для ламп розжарювання встановлюється така температура  розжарення волоска, за якої забезпечуються необ­хідна світловидатність лампи і певна тривалість її служби.

 

Газоповні лампи за інших однакових умов мають більшу світловидатність, ніж вакуумні, оскільки газ, який знаходиться в колбі під тиском, перешкоджає випаровуванню волоска розжа­рення, що дає змогу підвищити її робочу температуру. Недоліком газоповних ламп є деяка додаткова втрата в них теплоти волос­ка розжарення через конвекцію газу, що заповнює внутрішню по­рожнину колби.

З метою зниження теплових втрат газоповні лампи заповнюють малотеплопровідними газами. Одним із способів зниження теплових втрат є також зменшення розмірів і зміна конструкції волоска розжарення. Волоски розжарення ламп виконують у ви­гляді щільної гвинтоподібної спіралі (моноспіралі) або подвійної спіралі (біспіралі).

Лампи розжарювання, з внутрішнього об'єму (колби) яких видалено повітря, називаються вакуумними, а з колбами, запов­неними інертними газами, - газоповними.

5454

peregorayut lampochki nit
   порцес перегоряння лампи
909

Основний недолік ламп розжарювання — низька світловидат­ність: лише 2—4 % споживаної ними електричної енергії перетво­рюється на енергію видимих випромінювань, що сприймаються людським оком, решта енергії переходить, головним чином, у теп­лоту, яка випромінюється лампою.

Люмінесцентна лампа працює за рахунок виникнення розряду між двома електродами (нитками розжарювання) на кінцях лампи. При розряді, електрони, що виділяються з електродів бомбардують шар спеціального матеріалу люмінофору, яким покрита колба лампи з внутрішньої сторони і він починає світитися. Для кращої провідності розряду в колбу лампи поміщують незначну кількість ртуті, яка перебуває у вигляді пари.
nroven Lampy lyuminestsentnye potolochnye1 a1d068c419e0e3015fab5c56e8c1c692

Люмінесцентна енергозберігаюча лампа працює за тим ж принципом, що й звичайна люмінесцентна, тільки відрізняється формою, габаритами та споживаною потужністю.

9abf4e5e d4a1 11e5 b6e2 000c2915f72c 58bd7db4 d4b5 11e5 b6e2 000c2915f72cATLASLUXH4 01 b2423071 64544 a pro 800x800

Галогенна лампа розжарювання заповнена інертним газом галогеном, що дає змогу збільшити світловіддачу при тій самій потужності, що й в звичайних ламп розжарювання.

LED - лампа  світиться за рахунок світлодіодів, які споживають дуже малу кількість електроенергії при тих самих параметрах світіння і мають великий термін служби.

4d57284eded1bcbdcf29915c9a999f731 21 7 lyuminescentnye lampy dlya rasteniy

Електричні джерела світла також відрізняються своїми цоколями.

e07dd946a9429f99099f69d75e0b0346

Цоколь - конструктивний елемент лампи, який необхідний для установки лампи в патроні. Він забезпечує зв'язок із зовнішнім електричним ланцюгом. Цоколь роблять з металу, рідше - кераміки. Всередині нього розташовані елементи самої лампи (нитки розжарення, електроди), а зовні - контакти.

У кожному світильнику використовується певний тип патрона, в який можна встановити тільки таку лампу, яка має відповідний цоколь. Таким чином, при купівлі світильника слід звернути увагу на тип цоколя ламп, які використовуються в світильнику.

Існує безліч видів і підвидів цоколів. Дві основні групи: різьбові і штирькові. У побуті найпоширенішим є різьбовий (гвинтовий) цоколь.

  1. Перша буква в позначенні цоколя вказує його тип:

· - різьбовий цоколь Едісона;

· - триконтактний цоколь;

· - цоколь з утопленими контактами;

· - штифтовий цоколь (байонет);

· – софітний цоколь;

· - фокусуючий цоколь;

· - телефонний цоколь;

· - кабельний цоколь;

· - безцокольні лампи.

  2. Число, яке вказує розмір цоколя або відстань між контактами, наприклад E14, E27, G5, G13;

  3. Рядкові букви вказують число сполучних контактів або пластин:

· - один контакт;

· - два контакти;

· - три контакти;

· - чотири контакти;

· - п'ять контактів.

Різьбовий цоколь Едісона "E"

Це найпоширеніший цоколь, винайдений ще самим Едісоном. Він має різьбову форму для швидкого з'єднання ламп, використовується в побутових світильниках і люстрах. Позначається як E xx , де xx - діаметр в міліметрах.

1

За розміром цоколь Едісона підрозділяють на:

  • LES - мікроцоколь
  • MES - мініатюрний цоколь
  • SES - міньйон (малий цоколь)
  • ES - середній цоколь
  • GES - великий цоколь
22

E14 - один із широко поширених типів цоколя. Для мініатюрних і класичних ламп розжарювання з таким цоколем прижився термін «міньйон». Традиційні лампи розжарювання є найбільш широко застосовуваним джерелом світла. Їх відрізняє велика різноманітність видів: грушоподібна, свічкоподібна, каплеподібна, куляста, дзеркальна та ін.

3

E27 - найвідоміший і популярний тип цоколя, винайдений ще Едісоном. Крім класичних ламп розжарювання, такий цоколь тепер мають і лампи іншого типу, в тому числіенергозберігаючі компактні люмінесцентні лампи, галогенні лампи розжарювання, газорозрядні та інші. Будьте уважні - компактні люмінесцентні лампи з цоколем E27 і E14 не підходять для керування в схемах з димерами і електронними вимикачами.

Триконтактний цоколь "G"

Цифри в позначенні при двох контактах вказують на відстань між ними, а при більшій кількості контактів - на діаметр кола, усередині якого розташовані контакти. Букви UXYZ вказують на модифікацію конструкції. Такі цоколя не є взаємозамінними! Іноді цоколь розглядається як комбінація двох або більше аналогічних цоколів. У цьому випадку перед загальним позначенням вказується кількість поєднуваних цоколів: 2G11, 2G10, 2G13.
4

Цоколь G4 розроблений для мініатюрних галогенових ламп, які широко використовуються для декоративного світлового оформлення завдяки своєму яскравому точковому світлу. В основному, це низьковольтові лампи для напруги 12В або 24В. Переваги цих ламп проявляються, насамперед, у вбудованих стельових світильниках і гнучких системах освітлення. Термін служби таких ламп - понад 2000 годин. В даний час лампи з таким цоколем широко використовуються у світильниках із кришталевими стразами.

5

Цоколь G5 використовується в люмінесцентних трубчастих лампах з діаметром колби 16 мм. Ці лампи випромінюють світло дуже високої якості кольором від теплого білого до холодного денного. Люмінесцентні лампи відрізняються високою світловою віддачею і малим споживанням електроенергії.

7

Лампи з цоколем GU5.3 (MR16) використовуються в побуті для вбудованого освітлення.

8

У ламп з цоколем GU10 є потовщення на кінці контактів, для поворотного з'єднання з патроном.

9

Цоколь з втопленим контактом "R"

Цей вид цоколів використовується в невеликих і легких кварцових галогенних лампах, в освітлювальних приладах високої інтенсивності, що працюють від мереж змінного струму. Цифри в позначенні цоколя позначають загальну довжину лампи в мм.

Штифтовий цоколь (байонет) "B"

Цей вид лампових цоколів з'явився в процесі еволюції конструкції Едісона. Він був розроблений для того, щоб прискорити процес заміни лампочок і зробити їх більш компактними. В його основі - пара симетрично розташованих круглих бічних штифтів, які вставляються у відповідні їм прорізи патрона. Потім цоколь фіксують, прокручуючи на чверть обороту. Цифра - зовнішній діаметр цоколя (B9s, B15d, B22d) в міліметрах. Різновидом подібного цоколя є цоколь типу Bay (BA). Характерною особливістю є несиметричні бічні контакти, що позиціонують лампу в тримачі (патроні) строго певним чином, що важливо для фокусування світлового потоку, наприклад в автомобільних двухспіральних лампах "ближнього-дальнього" світла або навігаційних суднових вогнях.

10

Софітний цоколь "S"

Цоколь "S" (Festoon або Torpedo Lamps / Гірлянда) - контакти розташовані з двох сторін, як у скляного запобіжника. Цифра позначає зовнішній діаметр корпусу в міліметрах (S6, S7, S8). Лампи з таким цоколем часто використовуються для освітлення салону і номерного знака автомобілів.

11

Фокусуючий цоколь "P"

Цоколь "P" (Prefocus type Bases / цоколь фокусуючого типу) - спеціального виконання для навігаційних вогнів, прожекторів, кінопроекторів, ліхтариків та ін.  Збірна лінза, яка знаходиться у цоколі фокусує світловий потік в певну сторону. Цифри зазвичай позначають діаметр фокусуючого фланця або частини цоколя, на якій горизонтально встановлюється лампа.

12

Телефонний цоколь "T"

Ці цоколі підходять лампочкам підсвічування, пультів, мнемосхем і т.д. Цифри означають виміряну по контактним пластинкам зовнішню ширину в міліметрах. В даний час подібні лампи широко використовуються як індикаторні (сигнальні) лампи в різних щитах автоматики, мнемосхемах, пультах управління. Часто подібні лампи використовуються для підсвічування кнопок апаратури зв'язку. На відміну від повсюдно використовуваних в Україні комутаторних ламп типу КМ, з цоколем T6, 8, на Заході широке застосування одержали подібні лампи менших габаритів, з цоколями Т4,5 Т4,6 Т5,5. Останнім часом все частіше лампи розжарювання замінюються напівпровідниковими лампами в тих же габаритах. Напівпровідникові лампи (світлодіоди) споживають значно менше енергії при більшій яскравості.

На сьогоднішній день існує так само ряд нестандартних цоколів, використовуваних в деяких проекційних лампах: цоколь з кабельним з'єднанням "К", а також спеціальні цоколі для ламп ксенону, що позначаються літерою "Н" і цифрами відповідно до модифікації. У разі цоколя типу "W" контакт з патроном проходить прямо через струмові входи, які розташовані на скляній підставці лампи. Цифрами позначають загальну товщину скляної частини з одним струмовим введенням. Далі слідує знак множення і ширина підстави цоколя в міліметрах.

depositphotos 107188220 stock illustration light bulb icons

Прилади освітлювальних електроустановок.                                                                                  

Прилади освітлювальних електроустановок призначені для приєднування джерел світла до електричної мережі, керування джерелами світла і забезпечення необхідних режимів роботи ос­вітлення, які визначаються місцевими умовами, наприклад харак­тером виробництва, тривалістю світлового дня.

1й

Патрони: а — арматурний з корпусом із пластмаси; б — арматурний з корпусом із латуні: в — ар­матурний з корпусом із фарфору; г —- підвісний напівгерметичний; д — стельовий пласт­масовий; є — стінний фарфоровий похилий; / — корпус; 2 — фарфоровий вкладень; 3 — контактні гвинти для приєднування проводів до центрального контакту і гільзи: 4 — цент­ральний контакт;  5 — нарізна гільза;   6 — сталеве вушко для підвішування патрона

2й

За конструкцією, призначенням і способом встановлення роз­різняють патрони підвісні, арматурні з ніпелем, або ніпельною шийкою (мал. а, б, в),підвісні напівгерметичні з металевим вушком (мал г), стельові (мал. д) і стінні (мал. в).Пат­рони відповідно до розмірів цоколів ламп бувають з нарізкою 10, 14, 27і 40 мм, а також інших конструкцій, як зазначалося вище.

До найпоширеніших приладів освітлювальних електроустано­вок належать патрони(мал. 40.14), вимикачі, переми­качі штепсельні розетки з вилками , стартерні прист­рої для пуску люмінесцентних ламп тощо.

Вимикачі і перемикачі однополюсні на напругу до 250 В і на струми до 10 А призначені для комутації електричних кіл освітлювальних електроустановок змінного стру­му, частотою 50 Гц. Вимикачі й перемикачі однополюсні захище­ного і герметичного виконання для відкритого та схованого вста­новлення повинні витримувати не менше 20 тис. вимикань.

Для підвищення комутуючої здатності та стійкості проти спра­цювання контактні частини сучасних вимикачів і перемикачів ви­конують з металокераміки, що дає їм можливість витримувати понад 200 тис. вимикань.

3й

Принцип дії звичайних вимикачів. При положенні клавіші, як показано на мал. 40.16, а, рухомий 2 і нерухомий З контакти розімкнуті. При переведенні клавіші у положення, показане на мал. 40.16, б, фіксатор 4, стискуючи пружину 5, переміститься вниз, внаслідок чого контакти замкнуть­ся. Пружина з фіксаторами утворюють необхідне контактне на­тискування.

Приєднання до електричної мережі однофазних і трифазних електроприймачів (переносних ламп, побутових електроприладів, електрифікованого інструменту  тощо)   з  номінальними струмами до 10 і 25 А на напругу до 250 і 380 В відповідно здійснюють за до­помогою штепсельних з'єднань.

Штепсельні з'єднання складаються з двох основних елементів: розетки і вилки.

Штепсельні розетки бувають з круглими і плоскими контактами. Застосування плоских контактів дає змогу створити більш надійне контактне з'єднання, зменшити витрати міді і майже вдвічі порівняно з круглими кон­тактами збільшити строк їх служби. Хоча розетки з плоскими контактами в даний час майже не застосовуються і виходять із вжитку, тому що все електрообладнання стандартизоване під круглі контакти.

Для підключення переносних електроприймачів до електрич­ної мережі напругою понад 36 В у приміщеннях з підвищеною не­безпекою і особливо небезпечних застосовують двополюсні (мал. 40.18, г, д) і триполюсні (мал. 40.18, е) штепсельні розетки з зазем­люючим контактом, до якого приєднують провідник місцевої ме­режі заземлення.

До контактних затискачів двополюсних штепсельних розеток на струми до 10 А можна приєднувати електричні проводи пере­різом до 2,5 мм2, до триполюсних розеток на струми до 25 А — проводи перерізом до 16 мм2.

4й Елементи штепсельних з'єднань:а — штепсельна розетка на 6 А для відкритого встановлення; б — штепсельна розетка на 6 А для схованого встановлення; в — надплінтусна розетка; г — двополюсна штепсельна ро­зетка на 10 А з плоскими струмовими і заземлюючими контактами для схованого встанов­лення; д — двополюсна штепсельна розетка на 10 А з заземлюючим контактом захищеного виконання для відкритого встановлення; е — триполюсна штепсельна розетка на 25 А і 380 В із заземлюючим контактом у захищеному виконанні для відкритого, встановлення; є — вилка на 6 А; ж — вилка на 10 А з заземлюючим контактом; з — вилка двополюсна на 25 А і 380 В із заземлюючим контактом; и — вилка триполюсна на 25 А і 380 В із заземлю­ючим контактом.
starter dlya lamp dennogo svtla markuvannya pristry yak vibrati starter dlya lamp dennogo svtla 395 Стартери є конструктивною складовою люмінесцентних світильників, призначені для плавного запалювання люмінесцентних ламп.
depositphotos 5535393 Light bulbs symbols

Світильники освітлювальних електроустановок.                                                                               

Світильники освітлювальних електроустановок призначені для освітлення об'єктів (предметів, робочих поверхонь, виробничих площ тощо), які знаходяться на відстані, що не перевищує, як правило, 25 м.

Світильник складається з арматури і джерела світла. Джере­ло світла знаходиться всередині арматури, яка забезпечує необ­хідний розподіл світлового потоку джерела світла і захист його від  механічних  пошкоджень та  впливу зовнішнього  середовища.

Залежно від джерела світла освітлювальну арматуру умовно поділяють: для ламп розжарювання і ртутних ламп, для люмінесцентних ламп.

Арматура світильників для лампи розжарювання і ртутної лампи складається з корпусу і закріпленого в ньому патрона. До корпусу закритих підвісних світильників прикріплюють внизу захисне скло для запобігання забрудненню і механічним пошкодженням лампи, а вгорі — вушко для підвішування до опорної конструкції. Горловину корпусу важких світильників, які жорстко встановлюють на трубі, виконують у вигляді патрубка з внутріш­ньою нарізкою 3/4". Деякі типи світильників оснащують спеці­альним пристроєм, який вкручують у патрубок корпусу,— бюгелем, що має два сальники для роздільного ущільненого вводу проводів живильної мережі, а також гачок для підвішування.

Характерною особливістю світильників є велика різноманіт­ність їх конструкцій та світлотехнічних характеристик.  

Арматура світильника для люмінесцентних ламп найчастіше являє собою металевий корпус, у якому змонтовані пускорегулю­вальні пристрої (ПРП)., лампотримачі, стартеротримачі та з'єд­нувальні проводи. Світильник приєднують до живильної електрич­ної мережі за допомогою затискачів, розташованих під одним з ковпачків вузла підвіски. До корпусу арматури прикріплений і відбивач, а на відбивачі залежно від конструкції світильника є екрануючі грати, захисне скло або розсіювач.

Світильники за своєю конструкцією, світлотехнічними показ­никами та характеристиками повинні відповідати умовам роботи і навколишнього середовища, а також вимогам безпеки і зручно­сті експлуатаційного обслуговування.

5й

Арматура світильників з лампами розжарювання і ДРЛ:

а - «Універсал»; б - рудничний; в - пилонепроникний; г - глибокого випромінювання; д - зовнішнього освітлення; 1 - відбивач; 2 - корпус; 3 - болт заземлення; 4 - шайба (вушко) для підвішування; 5 - проводи; 6 - патрон; 7 - лампа; 8 - захисне скло; 9 - кришка; 10 - захисна сітка; 11 - бюгель.

1ц

Світильники з люмінесцентними лампами:

а - ОДР; б - ШЛП; в - ВОД; г - ПВЛ; 1 - підвіс; 2 - ковпачок підвісу; 3 - кор­пус; 4 - відбивач; 5 - екранізуючі грати; б - розсіювач; 7 - опорна рама; 8 - відкидна рама; 9 - вузол кріплення.

83

Схеми вмикання ламп розжарювання.                                                                                             

764

В освітлювальних електроустановках для керування лампами розжарювання застосовують кілька схем. Так, дві і більше ламп розжарювання можуть приєднуватися до мережі однополюсним вимикачем (мал. а).

Керування п'ятьма лампами здійснюється двома розташова­ними поруч однополюсними вимикачами (мал. б). При поворо­ті першого вимикача вмикаються дві лампи, а при повороті дру­гого - ще три лампи. Таку схему вмикання ламп застосовують у великих приміщеннях з режимом роботи, що потребує різного ступеня освітлення.

Якщо необхідна поперемінна зміна кількості ламп, що вмика­ються (наприклад, у люстрі), їх приєднують до мережі за допомо­гою люстрового перемикача (мал. в). З першим поворотом пе­ремикача вмикається одна лампа з трьох, з другим поворотом — дві інші, але вимикається перша лампа, з третім поворотом вми­каються всі лампи, а з четвертим — усі лампи люстри вимика­ються.

Схеми приєднання ламп розжарювання: а - з одним вимикачем; б - з двома вимикачами; в - з одним  перемикачем; г - з двома перемикачами; д - на лінійну напругу; е - на фазну напругу.

При необхідності незалежного керування однією або кілько­ма лампами з двох місць застосовують схему з двома перемика­чами або прохідними вимикачами, з'єднаними двома перемичками і проводом. На­явність перемичок і проводу, який іде від перемикача до лампи, створює необхідні кола. Цю схему використовують при освітленні коридорів та сходових кліток житлових будинків і підприємств, а також тунелів з двома або кількома виходами.

Лампи освітлювальних електроустановок, які живляться від трипровідної системи трифазного струму, вмикають між двома фазами мережі, а ті, що живляться від чотирипровідної мережі, — між фазним і нульовим проводами.

83

Схеми і розподільні пристрої освітлювальних електроустановок.                                                

875

Схеми живлення освітлення за магістральною системою: а — без магістрального розподільного щитка; б — з магістральним розподільним щитком: в — від двох трансформаторів; 1 — трансформатор; 2 — головний автомат; 3 — ящик з ко­мутуючим і захисними апаратами; 4 — груповий щиток робочого освітлення; 5 — магіст­ральна лінія робочого освітлення; 6 — головна магістраль; 7 — силовий розподільний пункт; 8 — магістральний щиток; 9 — груповий щиток аварійного освітлення; 10 — секційний роз­микач.

 

У цехах промислових підприємств, де живлення освітлюваль­них електроустановок здійснюється від загального трансформа­тора вбудованої цехової підстанції за схемою блоку «трансформатор — магістраль», може бути використано декілька схем. Якщо освітлювальна електроустановка складається з невеликої кіль­кості ламп робочого освітлення, то застосовують схему живлення по одній магістралі . Магістраль робочого освітлення приєднується безпосередньо до ящика 3 з комутаційними і захисними апаратами. Комутаційними апаратами ручного керування є рубильники або пакетні вимикачі, а апаратами дистанційного керування — контактори або магнітні пускачі.

При необхідності живлення освітлення потужної освітлюваль­ної електроустановки по кількох магістралях застосовують схе­му, в якій живлення від ящика 3 підводиться до ма­гістрального щитка, а від останнього відходить кілька магістраль­них ліній.

У великих цехах промислових підприємств живлення електроприймачів здійснюється, як правило, від кількох вбудованих трансформаторних підстанцій. Наявність двох трансформаторів дає можливість установлювати між двома магістраля­ми, що йдуть від різних трансформаторів, секційний вимикач, який забезпечує безперебійне живлення освітлювальних і силових навантажень на випадок виходу з ладу одного з трансформаторів.

При такій схемі взаєморезервується живлення робочого освітлен­ня і стає більш гнучкою робота аварійного освітлення.

Описані схеми живлення електричних навантажень за систе­мою блоку «трансформатор — магістраль» дуже поширені в промислових підприємствах завдяки простоті схеми, високій надій­ності її роботи, мінімальній кількості комутаційних і захисних апаратів, що застосовуються.

Приймання і розподілення в освітлювальних електроустанов­ках електричної енергії здійснюється за допомогою спеціальних електротехнічних пристроїв — щитків, шаф і ввідно-розподільних пристроїв.  Ці пристрої оснащують   апаратами для  комутування і захисту відхідних магістральних і групових ліній, а також лі­чильниками для обліку електричної енергії, що витрачається.

45555555  Щитки і шафи освітлювальних електроустановок жилих будинків: а — квартирний щиток типу ЩС на дві групи для встановлення на стіні; б — квартирний щиток типу ЩК на дві групи для встановлення в ніші; в — лічильний поверховий щиток ЩУЕ-4 (кришка знята); г — електрошафа ШС-1М; 1 — автоматичні вимикачі; 2 — лічиль­ники електричної енергії; 3, 5 — пакетні вимикачі; 4 — електролічильник; 6 — автомат; 7 — стискач; 8 — заземлюючий болт; 9, 10 — телевізійна і телефонна коробки; 11 — радіо плінт.
 56789  Ввідно-розподільний пристрій ШВУ-5 освітлювальної електро­установки житлового будинку: а — загальний вигляд; б — схема
876  4567  Щитки промислової серії для освітлювальних електроустановок про­мислових підприємств і громадських споруд: а — ОЩВ; б – ОПВ. 

Щиток ОЩВ являє собою металевий навісний ящик розміром 500х400х150 мм із знімними верхньою і нижньою кришками, через які можуть бути введені і виведені живильні та відхідні лінії. В ящику на знімному шасі встановлені вимикальні прилади, рукоятки яких виступають за межі лицьової панелі шасі. Ящик закривається дверцятами, закріпленими на його фасадній частині. Щиток виготовляється на 6 і 12 однофазних груп і осна­щений автоматичними вимикачами АЗІ63 з тепловими розчіплювачами на 15, 20 або 25 А, до яких приєднуються відхідні лінії, що живлять окремі групи світильників.

До ввідних затискачів щитків ОЩВ допускається приєднува­ти проводи перерізом до 50 мм2, а до затискачів відхідних ліній — проводи  перерізом до 10 мм2.

Щиток ОПВ являє собою металевий ящик розмі­ром 500х260х140 мм, укомплектований автоматичними вимика­чами АБ-25 і пакетним вимикачем на вводі, рукоятка якого виве­дена назовні на фасадну стінку ящика. До ввідних затискачів щитків приєднують проводи перерізом до 50 мм2, а до затискачів відхідних ліній — проводи.перерізом до 6 мм2. Щитки виготовля­ють на 6 і 12 однофазних груп.

Як ввідно-розподільні пристрої освітлювальних електроуста­новок промислових підприємств та громадських будівель засто­совують комбіновані щити, розподільні блочні пункти і шафи.

98 79

Блочний розподільний пункт (мал. б) комплектують з бло­ків БПВ (блок «запобіжник — вимикач»), які випускаються на струми 100, 250, 400, 600 і 1000 А. Блок БПВ є апаратом, в якому запобіжники ПН-2 виконують як комутаційні, так і захисні функ­ції. Розподільні блочні пункти зручні в експлуатації, оскільки не містять складних комутуючих і захисних апаратів, а також без­печні в обслуговуванні завдяки наявності в кожному БПВ блоку­вання між дверцятами і рукояткою, при якому дверцята блоку мо­жуть бути відкриті лише у вимкненому положенні рукоятки.

У потужних освітлювальних електроустановках великих про­мислових підприємств застосовують закриті розподільні шафи се­рії СП і СПУ. Шафи виготовлені з листової сталі зав­товшки 1,5—2 мм. Всередині корпусу шафи розташована рама, що виймається, на якій змонтовані ввідний вимикач, запобіжники відхідних ліній, а також розподільні та живильні шини. Розподільні шини прокладені на ізоляторах горизонтально одна над од­ною і призначені для встановлення на них верхніх контактних стояків запобіжників однієї фази.

 

Щити і розподільні пункти освітлювальних електроустано­вок промислових підприємств: а — комбінований щит ЩК; б — блочний розподільний пункт БРП-4

7897897

Контактні стояки закріплюють на шинах подвоєними гайками і спеціальними притискними шайбами, що дає змогу в процесі ек­сплуатації підтягувати контактний стояк з лицьового боку шафи. Нижні контактні стояки запобіжників змонтовані на ізоляторах, закріплених на поперечинах рами. Запобіжники однієї фази при прийнятому розташуванні розміщують горизонтально. Рама, що виймається, може бути видалена з шафи під час виконання приєд­нань; цим значно полегшується монтаж і експлуатація приєднань.

Всередині корпусу на його бічних стінках є скоби для кріплен­ня кабелів і на задніх стінках — профільні конструкції із спеці­альними закріпками для проводів ліній, що відходять від запо­біжників. Внизу корпусу знаходяться нульова шина і перфорова­на поперечина для закріплення кабелів або труб з проводами, що підходять до шафи. Кришка корпусів шаф СП і СПУ знімна. Це дає змогу в процесі монтажу пробивати в ній на пресі отвори, необхідні для введення зверху труб з проводами. В нижній частині корпусів на лицьовому боці є знімні накладки, які під час монта­жу видаляють для зручнішого виконання монтажних робіт.

Закриті розподільні шафи: а - СП, б - СПУ

Вмикання і вимикання вимикача здійснюють рукояткою, виве­деною через отвір в одній з бічних стінок шафи. Рукоятка вимика­ча знімно-зблокована (знімається вона лише при відключеному вимикачі).

Шафа СП  відрізняється від шафи СПУ  наявністю на фасадній частині жалюзі для вентиляції, способом кріплення кришок, відсутністю ущільнень на дверцятах, більш ви­соким допустимим навантаженням (завдяки наявності вентиля­ції) і габаритними розмірами.

Номінальні струми шаф СП і СПУ визначаються номінальни­ми струмами апаратів ввідної частини. Від номінального струму шафи залежать і номінальні струми захисних апаратів, які вста­новлюються на відхідних лініях.

Последнее изменениеСреда, 20 марта 2019 08:36

Оставить комментарий

Наверх