VT Farm - шаблон joomla Форекс
З м і с т
З м і с т

ТЕМА 4.6 - ЛУДІННЯ ТА ПАЯННЯ.

92

Урок №30. Лудіння та паяння.                                                                                                           

Призначення лудіння. Матеріали для лудіння. Способи лудіння. Дефекти при лудінні, їх попередження. Контроль над якістю лудіння.

Призначення та застосування паяння. Припої, флюси, їх марки. Інструмент та пристрої для паяння. Види і способи паяння жил проводів та кабелів. Контроль над якістю паяльних з’єднань. Дефекти при паянні, їх попередження та способи  усунення.

91

Паяння.

70 alat elektronik dan elektrik Паяння - технологічний процес з'єднання металевих (або металізованих) деталей розплавленим припоєм, який, тверднучи, скріплює деталі, що спаюються. З'єднання деталей відбувається унаслідок дифузії припою в основний метал без розплавлення останнього. При цьому температура плавлення припою значно нижча за температуру плавлення основного металу.
88

Припої і флюси.                                                                                                                                   

Припой - метал або сплав, що використовується при паянні для з'єднання заготовок і має температуру плавлення нижче, ніж метали, що сполучаються. Застосовують сплави на основі олова, свинцю, кадмію, міді, нікелю та інші.

Припої прийнято ділити на дві групи: м'які; тверді.

До м'яких відносяться припої з температурою плавлення до 300 °C, до твердих - вище 300 °C. Крім того, припої істотно розрізняються по механічній міцності. М'які припої мають межу міцності при розтягуванні 16-100 МПа, а тверді - 100-500 МПа.

М'якими припоями є олов'яно-свинцеві сплави (ПОС) з вмістом олова від 10 (ПОС 10) до 90 % (ПОС 90), останнє свинець. Провідність цих припоїв складає 9-15 % чистої міді. Плавлення цих припоїв починається при температурі 183 0C  і закінчується при наступних температурах:

ПОС 15 - 280 °C.

ПОС 25 - 260 °C.

ПОС 33 - 247 °C.

ПОС 40 - 235 °C.

ПОС 60 - 191 °C.

ПОС 90 - 220 °C.

Окрім цих складів як м'які припої використовуються також:

сурм'янисті припої (ПОССу), що використовуються при паянні оцинкованих і цинкових виробів і підвищених вимогах до міцності паяного з'єднання

олов'яно-свинцево-кадмієві (ПОСК) для паяння деталей, чутливих до перегріву і паяння виводів до конденсаторів і п'єзокераміки

олов'яно-цинкові (ОЦ) для паяння алюмінію

безсвинцеві припої, що містять разом з оловом мідь, срібло, вісмут і ін. метали.

Найбільш поширеними твердими припоями є мідно-цинкові (ПМЦ) і срібні (ПСр) з різними добавками.

Температури плавлення ПСр і ПМЦ:

ПСр 10 - 830 °С.

ПСр 12 - 785 °С.

ПСр 25 - 765 °С.

ПСр 45 - 720 °С.

ПСр 65 - 740 °С.

ПСр 70 - 780 °С.

ПМЦ 36 - 825 °С.

ПМЦ 42 - 833 °С.

ПМЦ 51 - 870 °С.

882995

Поява гібридної технології для створення електронних плат зумовила появу нового типу припоїв: так званих паяльних паст, придатних як для звичайного, так і трафаретного паяння елементів гібридних схем. Паяльні пасти представляють собою складну дисперсію, в якої дисперсною фазою є мікро- і нанорозмірні частки припою і, можливо, твердих компонентів флюсу, а дисперсним середовищем є рідкі компоненти флюсу і леткі розчинники.

Широкого поширення набули припої мідно фосфористі. До мідно фосфористих припоїв відносяться сплави міді, фосфору, олова. Дані припої застосовуються при паянні міді, мідних сплавів, срібла, чавуну, твердих сплавів.

Температури плавлення мідно фосфористих припоїв:

П81 - 660 °С.

П14 - 680 °С.

МФ7 - 820 °С.

П47 - 810 °С.

У зв'язку з підвищенням уваги суспільства до питань екології тепер при виборі припоїв серйозніше враховують токсичність його компонентів. У електротехніці і електроніці (особливо в побутовій) все частіше використовують безсвинцеві припої.

kanifol c69cade12b717d4e35018f459d25dcb7 Флюс - речовина, що додається дорозплавленог ометалу для видалення йогоокисіві сторонніхшлаків, чи під часпаяннядля запобігання окислення поверхніметалу. В залежності відтемператури плавлення металу, чи температури паяння, найчастіше використовують такі флюси:вапняк,силікати,бура,борна кислота,каніфоль. Найпоширенішим флюсом для ручного паяння є каніфоль. 
каніфоль кислота
93

Інструменти і пристрої для паяння.                                                                                                  

8710364076925 app4 cec84f7a6275cdca6a7e3f628a04d207 h 5 AOYUE Int 936A 36972 pajalnik gazovyj dremel 2000 versatip Паяння виконується паяльниками, паяльними станціями, при паянні жил електропроводів на монтажі без можливості доступу паяльником використовується газовий пальник.
звичайний паяльник паяльна станція газовий паяльник
90

Лудіння.                                                                                                                                               

Лудіння - нанесення тонкого шару розплавленого припою або олова на поверхню металевих виробів. Лудіння виконується для захисту металу від корозії або для підготовки до паяння (луджена поверхня краще змочується припоєм).

Також пролужують жала паяльників перед першим використанням. Для цього жало зачищають механічним або хімічним способом. Далі на нього наносять флюс або, нагрівши, поміщують в каніфоль. Нагріте жало з флюсом приводять до контакту з припоєм, притискаючи жало до припою, бажано, на дощечці із смолянистого дерева або занурюють його у припій. Якщо припій не «змочив» жало і не тримається на ньому, то необхідно ще раз занурити жало в каніфоль, потім в припій. Повторювати такі дії необхідно доки припій не покриє поверхню жала тонким шаром без стікання з сріблястим блискучим кольором.

Так само виконується лудіння з’єднуваних деталей, тільки припій вже можна наносити паяльником.

Необхідно слідкувати за нагріванням паяльника, тому що перегрівши його можна отримати почорнівше жало і його необхідно буде повторно зачищати або замінити. Також не потрібно перетримувати жало або деталь у флюсі або дуже часто поміщати у флюс - це призведе  до утворення великого шару покриття припоєм та поганої адгезії залуженого місця. Місце лудіння повинно бути добре зачищене, в іншому випадку припій не пристане до поверхні або, в подальшому, після паяння, може від’єднатися.

91

Технологія паяння.                                                                                                                            

346

Технологічний процес паяння складається з наступних операцій: підготовки поверхонь деталей, покриття поверхонь, що спаюються, флюсом, лудіння поверхонь, паяння.

Підготовка поверхонь деталей полягає у видаленні забруднень жирових і окисних плівок. Очищення виконується механічними і хімічними способами.

Покриття поверхонь флюсом виконується безпосередньо перед лудінням і паянням.

Флюс утворює рідку і газоподібну захисну зону, що оберігає поверхню металу і розплавленого припою від окислення. Крім того, він розчиняє плівки оксидів і забруднення, утворюючи шлак, який легко видаляється. Більшість флюсів сприяють кращому змочуванню розплавленим припоєм поверхні, що спаюється, і зменшують поверхневе натягнення припою. По дії на метал флюси розділяються на кислотні (хлористий цинк і флюси на його основі);безкислотні (каніфоль і флюси на її основі); активовані (на основі каніфолі з добавкою деяких реактивів і кислот, застосовуються для металів, що погано піддаються лудінню і паянню) і ін. При паянні твердими припоями як флюс застосовуються бура і флюси на її основі. Залишки флюсу і шлак для запобігання корозії місця паяння необхідно ретельно видаляти механічним шляхом і промиванням. Виключення представляють каніфольні флюси, які немає необхідності видаляти. Тому вони застосовуються для паяння ізольованих дротів, які не можна промивати.

Далі виконується лудіння і після того як метал залудився приступають до безпосередньо паяння.

Процес паяння полягає в прогріванні місця з'єднання деталей до температури вище за температуру плавлення припою і у витримці деталей, що спаюються, в стислому стані до повного твердіння припою. Після цього залишки флюсу і шлак необхідно видаляти.

Способи паяння:

а) паяння м'якими припоями виконується тими ж способами, що і лудіння, за винятком гальванічного;

б) паяння   алюмінієвих  деталей   виконується:електро- і ультразвуковим паяльником, паяльною лампою, газовим пальником, зануренням у ванну або ванну з розплавленим металом, у тому числі ультразвукову;

в) паяння твердими припоями виконується: паяльною лампою, газовим пальником, струмами високої частоти, на машинах для контактного електрозварювання з вугільними електродами, в печах (камерних, конвеєрних і ін.).

Оскільки, лудіння є невід’ємною частиною паяння, то дефекти, що можуть виникнути при паянні та їх причини ті ж самі, що описані для технології виконання лудіння.

2356
paika
8710364076925 app4
screenshot863ece6
Последнее изменениеСреда, 20 марта 2019 08:28

Оставить комментарий

Наверх